×

EYT 'de Yaş Sınırı Uygulanmayacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı. Erdoğan, düzenleme kapsamında herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacağını belirterek "Düzenlemeyle yaklaşık 2 miyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor" dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de gerçekleşen toplantı sonrasında düzenlemeye ilişkin açıklama yaptı.

 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

EYT düzenlemesinin müjdesiyle karşınızdayız. Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT olarak bilinen düzenleme uzun ve kapsamlı çalışma sonrası nihai halini almıştır. Sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir hale getirmek için çok çalıştık. 1999 eylülünde atılan adımları ülkemizin hakikatlerine uygun şekilde 2008'de daha ileriye taşıdık. Her reform beraberinde yeni tartışmaları getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre yıl ve prim şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan vatandaşların talepleridir. 20 veya 25 çalışmış kişinin çok daha uzun dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Sistemin idamesine zarar vermeden ülke ekonomisinin üzerine yük bindirmemek için uzunca süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. 

 

Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sabit gelirli vatandaşların yanlarında olduğumuzu asgari ücret, memur ve emekli maaşı artışlarıyla gösteriyoruz. Bugün de 1999 öncesi işe başlayan çalışanların emeklilik yaşıyla ilgili beklentileri adımın müjdesiyle kendilerine desteği sergileme yoluna gidiyoruz. Devletin büyük bir fedakarlık anlamına gelen düzenlemeyle sistemi tartışmalardan arındırıyoruz.

 

"HERHANGİ BİR YAŞ SINIRI OLMAYACAK"

 

Prim ödeme gün sayısı, sigortalılık sayısı ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Düzenleme ilk ikisini tamamlamış olup da yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor. Düzenlemeyi mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Her yıl istihdama 1 milyon kişiyi ekleyen ülke olarak sosyal güvenlik sistemimizin aktif pasif dengesini koruyoruz. Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor.  Herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. 

 

"EMEKLİ OLUP ÇALIŞANLAR İÇNİ PRİM PRİMİ GETİRİYORUZ"

 

İşverenlerin kıdem tazminatı ödemelerinde güçlük çekmemeleri için KGF destikli bir kredi paketini devreye alıyor. Emekli olanların bir kısmının çalışmaya devam edeceklerini biliyoruz. Emekli olup çalışmaya devam edecekler için sosyal sigorta prim teşviki getiriyoruz. Amacımız emeklilik sonrası çalışanların bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır. 

 

BEŞTEPE'DE SON TOPLANTIEYT düzenlemesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldı.

 

ERDOĞAN YILBAŞINDAN ÖNCEYİ İŞARET ETMİŞTİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT ile ilgili geçen pazartesi yapılan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Çalışanlarımızın, emeklilikle ilgili beklentilerini karşılayacak hazırlığı yakında tamamlıyoruz. Arzumuz EYT'yi yılbaşından önce gündemimizden çıkarmak" ifadelerini kullanmıştı.

EYT NEDİR, KİMLERİ KAPSIYOR?8 Eylül 1999 öncesinde sigorta girişi olanlar EYT'li olarak nitelendiriliyor. Bu tarihte çıkan yasa sonrasında emeklilik için 58'e kadar uzatılan yaş şartı getirilmişti. 

 

Yasa öncesinde kadınlar 20 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin prim, erkekler de 25 yıl sigortalılık süresi ve 5 bin primi doldurduklarında emeklilik hakkı kazanıyorlardı.

 

KIDEM TAZMİNATI DESTEĞİ OLACAK MI?

 

Emekli olacakların hak kazandığı kıdem tazminatları için destek verilecek. Bu kapsamda Kredi Garanti Fonu desteğiyle işverenlere kredi imkanı sağlanacak.

 

NE ZAMAN DEVREYE GİRECEK?

 

Düzenlemenin Meclis'e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor. Yürürlük tarihinin ise 1 Ocak 2023 olması bekleniyor.

 

EYT ŞARTLARI 

 

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta kaydının bulunması,

 

5000 günlük prim ödemesinin tamamlanması,

 

Kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl sigortalılık süresinin dolması 

 

gerekir.

 

Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

 

Eski sistemdeki SSK-Bağkur-Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki tüm çalışanları kapsayacak.

 

Buna göre; 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan herkes, eski hakları ile emekli olabilecek.

 

Normal Emeklilik İçin; 

 

4/a sigortalılarında: (SSK)

 

Erkeklerde 25 yıl 5000 gün, Kadınlarda 20 yıl 5000 gün,  

 

4/b sigortalılarında:(BAĞKUR)

 

Erkeklerde 25 yıl 9000 gün, Kadınlarda 20 yıl 7200 gün,

 

4/c sigortalılarında:(EMEKLİ SANDIĞI)

 

Erkeklerde 25 yıl 9000 gün, Kadınlarda 20 yıl 7200 gün,

 

Şartlarını tamamlayanlar emekli olabilecek.

 

 

Kısmi Emeklilik İçin;

 

4/a sigortalılarında: (SSK)

 

Erkeklerde 15 yıl 3600 gün 55 yaş, Kadınlarda 15 yıl 3600 gün 50 yaş,

 

4/b sigortalılarında:(BAĞKUR)

 

Erkeklerde 15 yıl, 5400 gün 55 yaş, Kadınlarda 15 yıl, 5400 gün 50 yaş,

 

4/c sigortalılarında:(EMEKLİ SANDIĞI)

 

Erkeklerde 15 yıl, 5400 gün 55 yaş, Kadınlarda 15 yıl, 5400 gün 50 yaş,

 

Şartlarını tamamlayanlar emekli olabilecek.

 

Kaynak: ntv.com.tr | 28.12.2022

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."Bize Ulaşın

Teklif Al

Vergi Takvimi