Sigorta Teşviklerinden Yersiz Yararlanma Durumunda Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin Verilmesine İlişkin SGK Genel Yazısı Yayımlandı.

Numara: 2018 / 115
Tarih: 27 Temmuz 2018

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 04.07.2018 tarihli 41481264-207.02-E.7147668 sayılı Genel yazı yayımlanmıştır.

 

Genel yazıda; sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yersiz yararlanan işverenler tarafından hatalı kayıtların düzeltilmediği sürece e-Bildirge üzerinden cari aya ait kanun numaralı aylık prim ve hizmet belgesi verilememesine ilişkin açıklamalar yapılmıştır.

 

Bilindiği üzere, sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yersiz yararlanan ve Kurumumuz hatalı teşvik listelerinde yer alan işverenlerimizce, hata listelerinde yer alan kayıtlar düzeltilmediği sürece e-Bildirge üzerinden cari aya ait kanun numaralı aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi son üç gün hariç olmak üzere engellenmiştir.

 

Ancak, Kurumumuzca 2014 yılından günümüze kadar uygulanmakta olan bu düzenleme 2018/Haziran ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinden başlayacak şekilde uygulamadan kaldırılmıştır.

 

Dolayısıyla, sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yersiz yararlanan işverenlerimizce hatalı teşvik listesinde yer alan hatalı kayıtlar düzeltilmediği sürece 2018/Haziran ayına ait aylık prim ve hizmet belgesinden itibaren, hata listesinde yer alan kanun numaralı belge seçilerek cari ayda son üç gün de dahil olmak üzere belge verilmesine izin verilmeyecektir.

 

Söz konusu Genel yazıya ulaşmak için tıklayınız.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

Sayfayı Yazdır