7143 Sayılı Kanun’a göre SGK Borç Yapılandırması ve Başvuru Formlarına İlişkin 2018/18 Sayılı SGK Genelgesi Yayımlandı.

Numara: 2018 / 82
Tarih: 08 Haziran 2018

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 06.06.2018 tarihinde 2018/18 sayılı Genelge yayımlanmıştır.

 

Genelge’de; Bağkur prim borçları, işveren SGK prim borçları gibi tüm Sosyal Güvenlik prim borçlarının yapılandırma işlemlerinin nasıl olacağı, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı ile ilgili açıklamalar yer almaktadır.

 

Buna göre; prim borçlarının yapılandırılması hususunda dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki şekildedir.

 

-Bu kanun ile 2018/Mart ayı ve öncesinde ödenmemiş Bağkur prim borçları, işveren ssk prim borçları, idari para cezası borçları, iş kazası ve ya meslek hastalığı sonucu doğan alacaklar, SGK tarafından yersiz ödenen emekli maaşları, Bağkur ihya yapılandırması, işveren eksik işçilik prim borçları, ek 5 tarım sigortası prim borçları ile diğer tüm Sosyal Güvenlik prim borçları yeniden yapılandırılabilecektir.

 

-2018/Mayıs ayı öncesi ödenmemiş 4-b Bağkur prim borçları 31.08.2018 tarihine kadar yapılandırılarak ödenmelidir aksi halde 2018/Mayıs ayı öncesi tüm borçlar ve hizmet süreleri silinecektir.

 

-Yapılandırmadan yararlanılabilmek için en geç 31.07.2018 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

 

-Ödemeleri iki ayda bir olan taksitlerin ilk taksit ödemesi ve peşin ödeme için son tarih ise 31.08.2018’dir.

 

-Borçlara 18 taksite kadar Yi-üfe oranına göre taksit hesaplanarak yeniden yapılandırabilecektir.

 

-Peşin ödeme halinde %90 indirim yapılırken Bağkur ihya yapılandırmasında enflasyon farkında %90 indirim uygulaması bulunmamaktadır.

 

-Taksit ödemelerinde son ödeme günü resmi tatile denk geldiğinde ödeme günü bir sonraki iş günü olarak uygulanacaktır.

 

-6552, 6736, 7020 yapılandırma kanunları kapsamında 2018/Mayıs ayı itibariyle devam eden yapılandırma varsa bu kanunla ilgili yapılandırma kanunu kapsamındaki borçları yeniden yapılandıramayacak ancak SGK 6183/48. madde kapsamında devam eden taksitlendirmesi olan mükellefler bu taksitlendirmesini bozdurup kanun kapsamında yapılandırma yapabilecektir.

 

-Taksitli ödeme halinde yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksit vadesinde ve eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir.

 

-Prim borçlarını yapılandırarak ilk taksidini ödeyenler sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

 

-GSS borcu olup da gelir testi başvurusu yapmayanlar 30.11.2018 tarihine kadar gelir testi başvurusu yaparak test sonucu yeşil kart çıkması halinde geçmiş GSS borçlarının tamamı silinecektir.

 

-İşveren prim borçları için SGK İşveren Sistemi-7143 Sayılı Kanun Başvurusu menüsünden E-bildirge kanalı ile SGK yapılandırma başvurusu yapılarak başvuru formu ile işveren dosyasının bağlı bulunduğu SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderilebilecektir.

 

-Ek 5 tarım sigortası, Ek 6 kısmi sigorta borçlarınız varsa bağlı bulunduğunuz SGK’ya yapılandırma başvuru formu ile SGK yapılandırma başvurusu yapılabilecektir.

 

-Bağkur prim borcu yapılandırması için yapılandırma başvuru formu ile herhangi bir SGK’ya elden ya da posta yolu ile SGK yapılandırma başvurusu yapılabilecektir.

 

-Bağkur ihya yapılandırması için yapılandırma başvuru formu ile Bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya elden ya da posta yolu ile SGK yapılandırma başvurusu yapılabilecektir.

 

-Kamu idareleri kesenek borçları, idari para cezası borçları, ek karşılık prim borçları için e bildirge sistemi üzerinden ya da başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü – Primler Daire Başkanlığı’na SGK yapılandırma başvurusu yapılabilecektir.

 

Söz konusu Genelgeye ulaşmak için tıklayınız.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

Sayfayı Yazdır