Torba Yasa İle 7 Yıl Geriye Dönük Prim İadesi Hakkı Veriliyor, Aman Treni Kaçırmayın!

Numara: Hikmet Şentürk Tarih: 29 Aralık 2018

İstihdamın artırılması ve işverenlerin desteklenmesi amacıyla çeşitli tarihlerde yapılan yasal düzenlenmelerle işverenlere sigorta prim teşvikleri sağlanmaktadır.

Ancak mevcut şirketlerin çok büyük çoğunluğu bu teşviklerden yararlanamamakta, eksik yararlanmakta veya geçmişte yersiz yararlanmadan dolayı kurumdan kesilen cezalardan dolayı buna cesaret edememektedir.

İşverenler, 2015 yılına kadar SGK’dan geriye dönük teşviklerini alabilmekteydi. Fakat SGK, 18.03.2015 tarihli 2015/10 sayılı genelgesiyle bunun önünü kesmiş ve geriye dönük en fazla altı ay için yararlanma hakkı tanımıştı. Bunun üzerine işverenler konuyu yargı yoluna taşımaya başladılar ve davalar işveren lehine, kurum aleyhine sonuçlanmaya başlamıştı. Nihayetinde, şu anda TBMM’de bulunan Torba Kanun Tasarısına konulan madde ile konu yasal zemine taşınmış oldu.

518 Sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Tasarısı’nın 64. Maddesiyle 5510 sayılı Kanuna eklenen Ek 17. maddene ile, işverenler, geriye dönük olarak da istihdam teşviklerinden faydalanabilecektir.

Bundan sonra geriye dönük olarak teşvikten yararlanmak isteyen işverenler, en fazla geçmiş altı ay için talepte bulunabilecektir.

Fakat Torba Kanun yürürlüğe girdikten sonra ilgili düzenlemenin öngörülecek yürürlük maddesinin tarihini takip eden ay başından itibaren bir ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurmak şartıyla, sadece bir defalığına, altı ay sınırı olmaksızın işverenler geriye dönük yararlanamadığı teşvikleri isteyebilecekyararlandıkları prim teşviki, destek veya indirimi başka teşviklerle değiştirebileceklerdir.

Bu kapsamda işverenin hak ettiği halde yararlanamadığı teşvikler, 2019 Yılı Ocak ayından başlamak üzere üç yıl içerisinde ve altı ayda bir taksitle SGK tarafından kanuni faiziyle ödenecektir.

Bugüne kadar geriye dönük teşvik iadesi için dava açmış olan işverenlerin davaları kendiliğinden sona erecek ve bunların teşvik ödemeleri de yine aynı vadede ödenecektir.

Tasarının yasalaşmasından sonra işverenler teşvik talepleri için bir ay içinde dilekçe verecek ve işverenin talebi kabul görürse teşvik ödemesi yapılırken şu an için %9 olan yasal faiz de uygulanacaktır.

İade başvuruları, ilgili kanun hükmünün yürürlük tarihini takip eden ayın başından itibaren bir ay içinde yapılabilecek ve kanunda belirtilen süreler dışında yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

İstihdam teşviklerinin finansmanı ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır.

Kısacası, Torba Kanun yürürlüğe girdikten sonra bir aylık başvuru süresinde gerekli hazırlığı yapmış olarak başvuran işverenler, geçmiş yıllarda yararlanmadığı SGK prim teşviklerinin tamamını geri alabilecektir. İstihdam edilen personel sayısının aylar itibarıyla düzenli olarak arttığı şirketlerde, personel sayısı, sektör ve bölgeye bağlı olarak bu rakamlar işyeri bazında milyonlarca lirayı bulabilecektir.

Sürenin oldukça kısa tutulduğu dikkate alındığında, İşverenlerce geçmiş dönemde yararlanılmamış teşvik tutarlarının tespit edilmesine yönelik çalışmalara; varsa bünyelerindeki ilgili personel veya hizmet aldıkları Mali Müşavir/Yeminli Mali Müşavir vasıtasıyla veya bu konuda uzman olan kuruluşlardan destek alarak vakit kaybetmeden bir an önce hazırlıklara başlanmasında fayda bulunmaktadır.

Biz de şirket uzmanlarımızın bu alandaki engin tecrübesi, şirketimizin hızlı ve yüksek işlem kapasitesi ve altyapısı ile hesaplamalarınızı kısa bir sürede yaparak hak edip de yararlanamadığınız farklı teşviklerden yararlanmanız için gereken araştırmaları yaparak gerekli tüm evrakı hazırlayıp gerekli düzeltme ve bildirimleri yaparak söz konusu teşviklerden geriye dönük ve bundan sonraki dönemde en yüksek oranda yararlanmanıza yardımcı oluyoruz.

Teşvik başvurunuzu zahmetsiz bir şekilde yapmak ve konu hakkında detaylı bilgi almak için 0 (216) 504 0095 numaralı telefondan uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Sayfayı Yazdır

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."