Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemine İlişkin Duyurusu Yayımlandı.

Numara: 2021 / 199 Tarih: 13 Kasım 2021

Ticaret Bakanlığı tarafından 08.11.2021 tarihinde Bakanlığın web sitesinde, “Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi” konulu duyuru yayımlanmıştır.

 

Duyuruda, mükelleflerin gümrük işlemleri esnasında veya sonradan yapılan tespitler neticesinde doğan vergi ve ceza borçlarını gümrük idarelerine başvurmasına gerek kalmaksızın elektronik ortamda tek seferde ve toplu olarak sorgulamasına imkân sağlayan "Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemine" ilişkin açıklamalar yapılarak, bürokratik sürecin ortadan kaldırıldığı ve bilgiye erişimin kolaylaştırıldığı ilan edilmiştir.

 

Buna göre; Ticaret Bakanlığı'nın web sayfasında yer alan https://www.ticaret.gov.tr/uygulamalar adresi üzerindeki "Gümrük Vergi ve Ceza Borcu Sorgulama Sistemi" bağlantısı yardımıyla BİLGE sistemi kullanıcı adı ve şifresi kullanılarak ya da "e-devlet şifresi" ile Sisteme erişim mümkün bulunmaktadır.

 

Söz konusu Sistem ile gümrük beyannameleri ile ek tahakkuk ve ceza kararları kapsamında tahakkuk etmiş, ancak sorgulama anında ödenmemiş olan gümrük borçlarına ait tutar, ilgili olduğu belge ve gümrük müdürlüğü bilgilerinin vergi numarası bazında sorgulanabilmesi sağlanmıştır.

 

Sistem üzerinde firma/şahıslar tarafından, yalnızca kendilerine ait Vergi Numarası/TC Kimlik Numarası bazında düzenlenmiş beyanname ve kararlara ilişkin bilgiler, dolaylı temsilciler tarafından ise kendilerine ait Vergi Numarası/TC Kimlik Numarası bazında düzenlenmiş kararların yanı sıra temsile yetkili oldukları firma/şahıs adına tescil edilmiş beyanname bilgilerinin de sorgulanabilmesi mümkün bulunmaktadır.

 

Söz konusu duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."