Kamu Gözetimi Kurumu (KGK) Tarafından Kuruma Yapılacak Bildirimlere İlişkin Sürelerin Ertelenmesi Hakkında Ek Duyuru Yayımlanmıştır.

Numara: 2020 / 126 Tarih: 13 Mayıs 2020

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından kurumun web sitesinde 07.05.2020 tarihinde “Kurumumuza Yapılacak Bildirimlere İlişkin Sürelerin Ertelenmesi Hakkında Ek Duyuru” yayımlanmıştır.

 

Bilindiği üzere; 23/03/2020 tarihinde Kurumun internet sitesinde ilan edilen duyuruda, denetim kuruluşları ve denetçiler tarafından Bağımsız Denetim Yönetmeliği uyarınca Kuruma yapılacak bildirimlere ilişkin sürelerin COVID-19 salgını nedeniyle ülkemizde uygulanan kontrol ve koruma tedbirleri kapsamında 31/05/2020 tarihine kadar ertelendiği duyurulmuştu.

 

Ek duyuru ile; bildirim sürelerinin ertelenmesine ilişkin söz konusu Kurum duyurusunda belirtilen 31/05/2020 tarihi, 30/06/2020 olarak yeniden belirlenmiştir.

 

Bu kapsamda, Bağımsız Denetim Yönetmeliği kapsamında Kuruma yapılacak bildirimlerden;

 

  • İmza/düzenlenme/gerçekleşme tarihine bağlı olarak bu tarihten itibaren belirli bir süre içerisinde yapılması gereken bildirimlerden (imzalanan sözleşme ve raporların Kurumumuza bildirimi, mesleki sorumluluk sigortası bildirimi, sözleşme feshi bildirimi, daha önce yapılan bildirimlerde meydana gelen değişikliklerin bildirimi vb.) son bildirim tarihi 30/06/2020’den önceye denk gelen bildirimler 30/06/2020 tarihine kadar,

 

  • Yönetmelikte zamanı kesin bir şekilde düzenlenen (gelir bildirimi, şeffaflık raporu bildirimi vb.) bildirimler ise 30/06/2020 tarihine kadar

 

Yapılabilecektir.

 

Tüm denetim kuruluşu ve denetçilere önemle duyurulur.

 

Söz konusu duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."