Defter Beyan Sisteminde Toplu Beyan Gönderimine İlişkin GİB Duyurusu Yayımlandı.

Numara: 2020 / 195 Tarih: 15 Eylül 2020

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilgili web sitesinde (www.defterbeyan.gov.tr) 15.09.2020 tarihinde Defter Beyan Sistemi Toplu Beyan Gönderimi Hakkında Duyurusu Yayımlanmıştır.

 

Duyuruya göre; muhasebe meslek mensupları veya meslek odaları; alt kullanıcılar tarafından tüm beyannameleri “Mali Müşavir İşlemleri” ve/veya “Oda İşlemleri” bölümü altında yer alan “Beyanname İşlemleri” menüsünden beyanname bazında veya toplu olarak tüm beyannameleri tek bir seferde gönderilebileceklerdir.

 

Söz konusu duyurular aşağıdaki gibidir.

 

DEFTER BEYAN SİSTEMİ TOPLU BEYAN GÖNDERİMİ DUYURUSU

 

Meslek Mensupları veya Meslek odaları tarafından tanımlanan ve yetkilendirilen alt kullanıcılar kendi kullanıcı kodu ve şifreleri ile “Beyanname Oluştur” “Beyanname “Görüntüle” “Beyanname Güncelle” “Beyanname Sil” işlemlerini yapabilmektedirler.

 

Alt kullanıcıların beyanname gönderme ve iptal işlemi yapmaları mümkün bulunmamaktadır. Alt kullanıcılar; mükellef sayfasında yer alan “Beyannameler” bölümündeki beyannameleri mükellef bazında oluşturabilmekte ve “Onayla Kaydet” butonunu kullanarak beyannameyi “Paket Gönderilecek” aşamasına getirebilmektedir.

 

Meslek Mensupları veya Meslek odaları; alt kullanıcılar tarafından ilgili mükelleflerin sayfasında “Onayla Kaydet” işlemi sonucu gerçekleştirilmiş “Paket Gönderilecek” aşamadaki tüm beyannameleri “Mali Müşavir İşlemleri” ve/veya “Oda İşlemleri” bölümü altında yer alan “Beyanname İşlemleri” menüsünden beyanname türü bazında veya toplu olarak tüm beyannameleri tek bir seferde gönderilebilmektedir.

 

Duyurulur.

 

İlgili duyuruya ulaşmak için tıklayınız.

 

Saygılarımızla.

 

Esas Bağımsız Denetim S. M. Mali Müşavirlik A. Ş.

Sosyal Medya'da Paylaş
E-Bülten Üyeliği

Mali Mezvuatlar hakkındaki
güncel gelişmeler konusunda
sizi online olarak
bilgilendirebilmemiz için
e-bültenimize kayıt olabilirsiniz.

"Güven, Kontrole Mani Değildir."