Kredi Garanti Fonundan KOBİ’lere 12 Ay Geri Ödemesiz 3 Milyar Liralık Yeni Destek Paketi

Kredi Garanti Fonu tarafından yapılan açıklamaya göre İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı projesi kapsamında Avruba Birliği tarafından yürütülen COSME Projesi Türkiye`de Kredi Garanti Fonu işbirliği ile verilecek.


Kredi Garanti Fonu (KGF) Avrupa Yatırım Fonu tarafından kontrgaranti anlaşması ile sağlanmış olan hibe fon dahilinde KOBİ’lere üst sınırı 1 milyon lira değerinde kredi destek paketini hayata geçirecek.

 

Hibe desteği, Avrupa Birliği (AB) tarafından KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak ve büyümelerini destekleyebilmek için yürütülmüş olan COSME projesi kapsamında alınacak.

 

Buna göre, Avrupa Yatırım Fonu tarafından KGF’ye kontrgaranti anlaşması ile hibe fon sağlanmış olacak. KGF’nin yüzde 80’ine kadar kefalet verecek olduğu kredilerde, kefalet işlemlerini özkaynaklarından karşılayacak.

 

Bu çerçevede KOBİ’ler toplamda 3 milyar lira değerinde destek kapsamında 1 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 60 ay vadeli kredi mekanizmasından 1 milyon liraya kadar kredi kullanabilecek.

 

 

COSME Kredi Desteği veren bankalar

 

Akbank,
Alternatif Bank,
DenizBank,
Garanti Bankası,
Halkbank,
İNG Bank,
Türkiye İş Bankası,
QNB Finansbank,
Şekerbank,
Türkiye Ekonomi Bankası,
Türkiye Finans Katılım Bankası,
VakıfBank,
Vakıf Katılım Bankası,
Yapı Kredi Bankası,
Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası olmak üzere projeye dahil olan toplam 16 bankaya kredi başvurusu yapılabilecek.