KOBİ Değer Kredisi Başvuru Şartları Açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Türkiye Bankalar Birliği ve 13 Bankanın katılımıyla gerçekleştirilen ekonomiye can suyu olacak KOBİ Değer Kredisi Şartlarını açıkladı.

 

KOBİ`ler için Yeni Kredi Paketi KOBİ Değer Kredisi`nin başvuru şartları belli oldu.

 

Ekonomideki durgunluğu harekete dönüştürmek için ard arda kredi paketleri açıklanıyor.  KOBİ Değer Kredisine katılan banka sayısı artarak 13`e yükseldi. KOBİ Değer Kredisi 13 Bankanın katılımı ile gerçekleşecek.

 

Halkbank tarafından açıklanan 2019 yılında 22 milyar TL olarak kullandırılacak Halkbank Esnaf Kredi Desteği Başvuruları 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlamışken Yeni Kredi Paketi 13 Bankanın katkı sağladığı KOBİ Değer Kredisi Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından açıklandı.

 

KOBİ DEĞER KREDİSİ`NDEN HANGİ FİRMALAR YARARLANACAK?

 

KOBİ Değer Kredisi`nden Yıllık cirosu 25 Milyonun altındaki tüm firmalar 6 ay geri ödemesiz, olarak yararlanacak.

 

FAİZ ORANI YÜZDE 1,54 

 

Kobi Değer Kredisi`nde  Aylık yüzde 1,54 faiz uygulanacak. Kobi Destek Kredisi`nden firmalar 6 ay geri ödemesiz olarak yararlanabilecek.

 

İMALAT VE İHRACAT SEKTÖRÜNE 1 MİLYON DİĞER SEKTÖRLERE 500 BİN TL KOBİ DEĞER KREDİSİ

 

Albayrak 13 bankamızın katılımı ile KOBİ Değer Kredisi destek paketini, işletmelerimize finansman desteği olarak başlattıklarını, İmalat ve ihracat sektöründeki firmalara 1 milyon lira, diğer sektörlere ise 500 bin lira kredi verileceğini söyledi.

  

KOBİLERE TOPLAM 20 MİLYAR KOBİ DEĞER KREDİSİ

 

KOBİ Değer Kredisi paketinin hazineye etkisi olmadığını belirten Albayrak, "Toplam 20 milyar liralık paketin tüm KOBİ`lerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum" ifadesini kullandı.

 

KOBİ Değer Kredisi`nin açıklanmasının ardından iş dünyasından olumlu mesajlar geliyor. 

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç; KOBİ Değer Kredisi Reel sektöre teminatsız finansman, bugün en `değerli` destektir. açıklamasında bulundu.

 

İTO Başkanı Avdagiç, KOBİ Değer Paketi açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 

KOBİ Değer Kredisi, "Bankacılık kesimi, hükümet, özel sektör ve halkımızla birlikte’ yeni ihracat seferberliğine, her hal ve şartta üretim kapasitesine sahip olmaya kapı aralamıştır." 

 

Avdagic açıklamasında KOBİ Değer Kredisi ile  üretim tezgahlarının işlemesi bakımından çok önemli olduğunu, 1 Milton tutarındaki kredi limitinin uygun olduğunu KOBİ`lerin KOBİ Değer Kredisi ile makinelerini yenileyerek ham madde alarak stoklarını tamamlayabileceklerini söyledi.